Už na červnovém sněmu svazu byla pozvána družstva regionálních výběrů a přislíbena finanční podpora jejich účasti. Pozvánky byly předány jak předsedům jednotlivých oblastí, tak rozeslány hlavním trenérům RSC. Přesto reagovala pouze dvě centra – Východočeské a Západočeské.
O turnaj byl v letošním roce výrazně nižší zájem než byl v minulých létech. Přiznám se, že nevím, proč. Všichni si stěžují, jak těžké podmínky mají mladí, kolik peněz to stojí a příležitost, kdy jsou na turnaji poskytnuty míčky a nabídnut skupinový herní systém, který umožní hráčům opravdu si hodně zahrát, je neosloví. Možná očekávali slabší konkurenci, možná jim trvale není dost dobré to, co máme doma. Vymlouvat se na začátek sezóny je pravděpodobně hodně neupřímné. Přiznám se, že když se přihlásili dánští hráči z Aalborgu v severním cípu Dánska a Slovinci z Lendavy, měla jsem sice radost, ale bála jsem se, aby si to na poslední chvíli nerozmysleli. Ale nestalo se a obě zahraniční výpravy dorazily včas a v ohlášené sestavě. Startovní listinu tak na celkový počet lehce převyšující padesátku doplnili hráči a hráčky z Dobrušky, Rychnova, Pardubic, Prahy, Plzně a jejího okolí.
S ohledem na předpokládanou časovou náročnost jsme se rozhodli, že vyzkoušíme nový scoring systém a budeme tedy hrát na tři vítězné sety do 11 bodů bez nastavení. Nevěděli jsme sice, co nám to přinese, jestli to bude představovat malou nebo výraznou časovou úsporu, nevěděli jsme taky, jak to přijmou ti, kterých se změna týká, tedy hráči. S vedoucími jsme záležitost probrali a získali jejich souhlas. Vždyť přece kde jinde vyzkoušet novinku než na turnaji, kde nejde o body a můžeme si nějaký ten experiment dovolit…
Tradičně začínáme turnaj čtyřhrami, sehráli jsme je za páteční odpoledne v početných skupinách ve třech ze čtyř kategorií. Čtyřhru kategorie do 15 let jsme v pátek sehráli v obou skupinách, ale na další zápasy už síly nebyly. Sobotní program zahájila – také tradičně – česká hymna v podání Miroslava Bartoše, člena opery divadla J.K.Tyla a krátké úvodní slovo ředitelky školy Mgr. Syřínkové. Pak jsme už rozehráli dvouhry v pětičlenných, resp. čtyřčlenných skupinách. Opět vše s uplatněním nového scoring systému. Z každé skupiny postoupili dva nejlepší hráči, resp. hráčky do semifinále, které se odehrálo až v neděli. Výjimkou byla dvouhra chlapců v kategorii do 15 let, kde nejlepší dva hráči postupovali do čtvrtfinále – i to jsme stihli ještě v sobotu odpoledne. Program dne zakončil společný raut a sportovní aktivity na venkovních sportovištích 25. ZŠ, před kterými ale někteří upřednostnili nabídnutou relaxaci v bazénu. Nedělní program vyplnily semifinálové a finálové zápasy dvouher ve všech věkových kategoriích, doplněné čtyřhrou chlapců v kategorii U15. Předání pohárů a cen zakončilo dvoudenní program 13.ročníku Czech Sokol Cupu.
Jak zhodnotit letošní ročník? Velmi dobrou herní úroveň prokázali především vítězové všech disciplín v kategorii do 15 let – hráči Výběru Východočeské oblasti. Zcela jistě je na nich znát i systematická a kvalitní příprava především v párových disciplínách. Výborní byli letos Slovinci – Maša Doler, která je pravidelnou účastnicí na Czech Sokol Cupu, výrazně zvýšila svoji výkonnost a příjemným překvapením byl Domen Lonzarič, který ve dvouhře podlehl výborně hrajícímu Sieglovi až v pěti setech. Ve čtyřhře startoval Lonzarič se svým oddílovým spoluhráčem Šendlingerem v kategorii U17 a dokázal mu být naprosto rovnocenným partnerem. Dáni přijeli tentokrát v sestavě poněkud slabší, než na jakou jsme zvyklí.
Možná se hodí popsat první dojmy spojené s novým scoring-systémem. Zkrácení turnaje se jistě dalo očekávat. Stejně tak i význam vlastních chyb – za každou se poměrně draze platí. A pokud si někdo nechá nějaký čas na „rozjezd“, obvykle ztratí celý set. Je těžké dělat nějaké závěry z jednoho – a ještě dětského – turnaje. Možná bude zajímavé zeptat se spíše hráčů samotných. Jednoznačně můžeme mluvit o celkovém zkrácení doby trvání turnaje a rychlejším průběhu měření sil mezi soupeři rozdílné úrovně. Kratší jsou i zápasy mezi hráči srovnatelné úrovně, kde se často vítězství v setech přelévají od jednoho ke druhému. Mezi semifinálovými a finálovými zápasy byl počet čtyř a pětisetových zápasů výrazně vyšší než v základní části turnaje. Zajímavá se mi zdá být záležitost koučinku - jakožto účastník/pozorovatel na dětských turnajích vítám snížení možnosti zásahu dospělých do průběhu jednotlivých zápasů.
Za zhruba 13 hodin trvání celé akce jsme na pěti kurtech sehráli 169 zápasů, z nichž bylo naprostá většina třísetových. Ve skupinách byly zápasy čtyřsetové, resp. pětisetové spíše výjimkou a hrály-li se, pak spíše ve vyšší věkové kategorii, méně jich bylo v patnáctkách. Větší počet vícesetových zápasů sehráli v základní části turnaje chlapci, nechyběly ale ani u děvčat (spíše v nadstavbové části) a i u děvčat se dokonce se stalo, že hráčka po prohraných dvou setech dokázala ještě zápas otočit ve svůj prospěch a poslední set byl její jasnou záležitostí. Ale počkejme si na vyjádření aktérů samotných a další vývoj událostí stran scoring-systému …
Sluší se poděkovat těm, kteří pomohli turnaj zorganizovat, resp. svojí podporou umožnili jeho uspořádání: ČOS – odboru sportu, společnosti Kooperativa, L-Café vending i Dufek sport. Dík patří i 25.základní škole, tradičnímu partnerovi akcí, které badmintonový oddíl T. J. Sokol Plzeň – Doubravka pořádá.
V Plzni 8.září 2014
Milada Nováková
Nejlepší dvojice v kategorii U15 (naši Viktora s Mrázem 3.místo)
Výběr Západních Čech: Mráz, Viktora, Hlušičková, Zemková
Vloženo 10.09.2014
Žádné akce k zobrazení |
od 4.10.2010