Župní přebor v badmintonu 2014

vloženo 10.12.2014 | badminton

Župního přeboru v badmintonu, vypsaného pro všechny věkové kategorie hráčů s nižší výkonností (neregistrovaných a těch, kteří sice registraci hráče mají, ale doposud ji jen velmi málo využili) se v neděli 7. prosince 2014 v tělocvičnách 25. základní školy v Plzni zúčastnilo celkem 44 hráčů a hráček.

 

Nejpočetnější skupinu samozřejmě tvořili ti nejmladší, kteří se s badmintonem potkali právě díky 25. ZŠ. Mezi účastníky tvořili bezmála třetinu! Pro naprostou většinu z nich to byl jeden z prvních turnajů badmintonové kariéry, pravda – ti zkušenější měli za sebou už několik turnajů převážně oblastní úrovně.

Začali jsme dvouhrami a nejmladší skupině vysvětlili hru na polovině regulérního kurtu. Vždyť ve Španělsku tak věková kategorie do 11 let odehrává dokonce i Mistrovství, tak proč si to nezkusit taky. Odbourá to problém, zda podávat zleva či zprava (prostě podat je třeba na druhou stranu sítě),  trošinku to vezme vítr z plachet těm, kteří díky své vyspělejší fyzické konstrukci dokážou dostat míček do vzdálených částí soupeřova kurtu (dokonce opakovaně) a taky to trochu nutí víc přemýšlet, jak soupeře na menším prostoru přehrát. Ti starší už pochopitelně potřebují k realizaci kurt naprosto regulérní, o dospělých ani nemluvě.

Systém hry je u turnajů mimo seriál Grand Prix vždy závislý na počtu účastníků, čase, který má pořadatel k dispozici a očekávání, které hodlá naplnit a proto jsme vybrali herní systém, dříve velmi oblíbený, ale s nástupem nových činovníků tak trochu zapomenutý – na dvě porážky. Jedno klopýtnutí znamená sice ztrátu možnosti stát se vítězem, ale druhé místo je reálné – prostě dokud neprohraju dvakrát, jsem pořád ve hře. Hra na dva sety (oproti hře na dva vítězné sety) eliminuje potřebu třetího setu, který při vyrovnanosti soupeřů mnohdy velmi prodlužuje zápas; navíc každý bod má (nebo může mít) svůj význam, protože při rovnosti setů rozhoduje skóre. Je tedy pořád o co hrát a chvilkový ležérnější přístup se při konečném účtování může docela vymstít.

Tohle vše bylo jednodušší než rozdělení účastníků do skupin. Nejsnazší to bylo s dospělými (jediné kritérium byl věk). U mladších hráčů hrála kromě věku roli i herní zkušenost a s ní souvisejí aktuální výkonnost. Rozlosování bylo tedy nahrazeno rozdělením do několika skupin na základě znalosti oné výkonnosti.

U čtyřher jsme se rozhodli pro skupinový systém (každý s každým) s následným postupem do nadstavbové části (semifinále, finále).  Zachována zůstala hra na dva sety do 15 bodů bez nastavení a hřiště bylo pro tuto disciplínu stejné pro všechny skupiny – regulérní deblový kurt.

No a jak župní přebor dopadl?

Výsledky nejmladší skupiny (narození 2006, 05 plus starší, ale nezkušení z vyšších ročníků):

  1. Jan Pelcr
  2. Jan Rous
  3. Vojtěch Havlát
  4. Tomáš Kretek

na dalších místech:     Natálie Votípková, Jakub Šmíd, Jan Motlík, Jan Davídek, Vojtěch Rataj, Jiří Sedláček, Matěj Rašpl, David Šmucr, Lukáš Turhober , Dominik Carda.

 

Skupina starších (nar. 2004 plus méně zkušení z vyšších ročníků):

  1. Šimon Bejvl
  2. Adéla Šmídová
  3. Petra Plachá
  4. Eliška Hrušková

a na dalších místech:

 Vít Hasch, Marie Piherová, Bára Šenfeldová, Klára Jiroušková, Natálie Havlová, Markéta Fuchsová, Kateřina Šimková, Matěj Mladý

 

Skupina starších – nejzkušenějších:

  1. Dominik Ženíšek
  2. Lukáš Svoboda
  3. Klára Kabátová
  4. Lukáš Zeman

a na dalších místech: Lucie Bláhová, Johana Ederová, Michaela Tupá, Michaela Baníková, Jakub Kouba

 

Dospělí:

  1. Dalibor Pihera
  2. Jan Šmíd
  3. Adam Sluka
  4. Marek Urban

a na dalších místech Kateřina Legátová, Karel Křiváček, Adam Zítek, Petr Vach, David Szabó, Jakub Sedláček.

Výsledky soutěže čtyřher:

Mladší věková kategorie:

  1. Havlát Vojtěch – Davídek Jan
  2. Šmucr David – Kretek Tomáš
  3. Šmídová Adéla – Šmíd Jakub
  4. Turhober Lukáš – Pelcr Jan

a na dalších místech: Motlík – Votípková, Carda Dominik – Rašpl Matěj

 

Starší věková kategorie:

  1. Ženíšek Dominik – Svoboda Lukáš
  2. Bejvl Šimon – Kabátová Klára
  3. Plachá Petra – Hrušková Eliška
  4. Zeman Lukáš – Piherová Marie

a na dalších místech: Baníková Michaela – Ederová Johana, Havlová Natálie – Rataj Vojtěch, Tupá Michaela – Bláhová Lucie, Rous Jan – Kouba Jakub, Šenfeldová Bára – Fuchsová Markéta, Jiroušková Klára – Šimková Kateřina

 

Dospělí:

  1. Pihera Dalibor – Urban Marek
  2. Šmíd Jan – Legátová Kateřina
  3. Sluka Adam – Zítek Adam
  4. Szabó David – Křiváček Karel

 

Hra s péřovými míčky, zakoupenými z prostředků České obce sokolské, byla pro mnohé účastníky zcela jistě zážitkem, někteří však dali přednost míčkům plastovým, které pořadatel rovněž nabízel. Ať tak, či tak, turnaj přinesl spoustu radosti (ze hry i ze získaných věcných cen), tak i novou motivaci pro většinu účastníků. Žádné zranění, žádné hádky, příjemné chování dětí i dospělých – to všechno sečteno a podtrženo se rovná velmi zdařilé akci.

 

 

Za pořadatele                                                                                          Milada Nováková


Vloženo 10.12.2014




Rychlé odkazy


Nejbližší akce

Žádné akce k zobrazení

další akce

Činnost podporují

Česká spořitelna, a.s.

Lubricant s.r.o.

Kooperativa pojišťovna a.s.

WPB Capital

Lékárna na Slovanské

INVESTIČNÍ KLUB, a.s.

Chválenda - Restaurace Slovany

Jiří Trampota - FITSPORT

Plzeňský kraj

Sportovní portál města Plzně

Město Plzeň

Nadace sportující mládeže

Městský obvod Plzeň 4


Počítadlo přístupů

Počítadlo přístupů od 3.10.2010
od 4.10.2010


     
© 2008 - 2024 T.J. Sokol Plzeň - Doubravka | webmaster: adminZAVINACsokoldoubravkaTECKAcz
Vytvořil Tomáš Přinda | Spravuje Tomáš Borkovec