Osoby zajišťující fungování oddílu:
JUDr. Jaroslav SchmiedHráči:
Jiří SpurnýJeden ze zakladatelů oddílu, v současné době služebně i fakticky nejstarší člen oddílu (nar. 1923). Když viděl badminton poprvé, chybělo mu jen málo do čtyřicítky. Po další bezmála tři desítky let se stal jeho nadšeným propagátorem. Organizoval, trénoval i sám hrál. Mnoha způsoby vybojovával doubraveckému badmintonu místo na slunci. Přísný a důsledný trenér (ač samouk) vychoval spousty hráčů, z nichž mnozí dodnes vzpomínají na jeho metody. Díky svým znalostem němčiny dokázal oddílu zprostředkovat v sousedním Německu kontakty, které trvají již po mnoho let. Jeho dlouholetá činnost vytvořila solidní základ, ze kterého mohou čerpat jeho nástupci a pokračovatelé.
Milada je dcerou J. Schmieda, po němž zdědila nadšení pro badminton a vše, co s ním souvisí. Pod vedením svého otce začala svou badmintonovou kariéru jako hráčka. V dorosteneckém věku získala několik titulů přebornice plzeňského okresu. Vrcholu hráčské kariéry dosáhla v době svých vysokoškolských studií. Po čtyři roky (1967-1971) startovala za oddíl Spoje Praha, byla druhou nejlepší hráčkou a členkou reprezentačního družstva ČSSR. V dalších letech byla významnou hráčskou oporou našeho oddílu. Od sezóny 1986/87 pokračuje v otcových trenérských šlépějích. Své snažení směřuje především do řad těch nejmenších - úplných začátečníků. Pro mnohé z nich je jejich druhou matkou. Trénováním ale její činnost pro oddíl zdaleka nekončí: nadšeně organizuje turnaje, neúnavně se účastní často velmi únavných badmintonových schůzí, cílevědomě shání peníze pro zajištění co nejlepšího fungování oddílu... Milada je nejen srdcem našeho oddílu, ale i jeho plícemi, játry a ledvinami.
Ve skupině svých vrstevníků býval nejmenší vzrůstem, ale o to zarputilejší svou vůlí po vítězství. Na kurtě nechával srdce, nic nevzdával, vždycky bojoval naplno. Dlouhá léta (nar. 1959) patřil k hráčským oporám oddílu. Okolnosti ho přiměly k převzetí funkce předsedy oddílu. Tenkrát mu kamarádi slíbili, že ho brzy vystřídají. Nestalo se a Honzovi předsedování zůstalo na dlouhých 20 let. V současné době působí jako trenér. Jak už to bývá, mohou za to jeho děti. Mladšího Tomáše sice ještě porazí, ale na staršího syna Honzu už mu síly nestačí. Na jeho vývoj se ale snaží působit dál.
Nepatří mezi osobnosti oddílu pro své sportovní výkony. Badminton začal hrát až ve čtyřiceti letech (nar. 1948) kvůli svým potomkům - aby s nimi mohl jít na turnaj rodičů s dětmi a nedělal jim ostudu. Děti odrostly, zájem o sport zůstal, i když leccos občas bolí víc než dřív. Zůstal i zájem o dění v oddíle. Jarda je tím, kdo vždycky pomůže, když je to třeba, a je úplně jedno, zda je to při organizaci soutěží, při cestách na turnaje, při zajišťování různých potřeb pro oddíl či při vydávání informačního bulletinu. Nemá rád slova "mělo by se" a radši, než aby vedl dlouhé řeči, jde a udělá, co je třeba.
Na otázku, proč se chce stát trenérem, odpověděl na trenérském školení v Hustopečích před několika roky: "Sám jsem toho jako hráč moc neuhrál, tak bych chtěl alespoň nějakého hráče vychovat". Není to tak úplně pravda. V žákovském věku stál "na bedně" dokonce i na Mistrovství republiky a v současné době je oporou družstva dospělých, hlavně v párových disciplinách. Především se ale postupně stává jedním z pilířů akcí, které oddíl organizuje, pevným článkem trenérského týmu a vedení oddílu. Kromě už zmíněného trenérského školení absolvoval i školení rozhodčích. Bez problémů zvládá řízení turnajů. Pomůže, když je třeba, zapojí se nejenom radou, ale i vlastní prací. Je na něj zkrátka spolehnutí a jako předseda oddílu je pro všechny dobrým příkladem.
Členem našeho oddílu se stal v r. 1989. Mnohonásobný krajský přeborník ve všech disciplinách, velmi brzy několikanásobný vítěz Přeborů ČR, Mistrovství ČR a ČSFR. Mezinárodní mistr Polska, vítěz mnoha turnajů na úrovni oblasti i republiky. Říkali o něm, že má údery dopředu propočtené, obdivovali jeho schopnost tvořit hru, udržet míč ve hře, jeho herní inteligenci, důslednost při trestání chyb soupeře, houževnatost a vůli. Byl samostatný, někdy až příliš. Ctižádost ho hnala k vyšším výkonům a systematické přípravě a dávala mu zapomenout na jistá omezení daná jeho tělesnou kontrukcí. Potíže se zády ho předčasně (ještě před hranicí dospělosti) zastavily v rozletu.
Nejvýznamnější úspěchy:
První medaili z republikových přeborů (zlatou) získal jako mladší
žák s P. Holečkem. I další medaile byly ze čtyřhry (mladší dorost
1996 - bronz s J. Vedralem, starší dorost 1997 - stříbro s J. Vedralem,
1998 - bronz s M. Skočdopolem), ačkoli se vždycky zdálo, že předpoklady
má spíše pro dvouhru. Získal spoustu titulů Přeborník oblasti v různých
věkových kategoriích a disciplínách. Poctivost a vytrvalost v přípravě,
zkušenosti získané během hostování v druholigovém Slavoji Plzeň a
německém SG Post Süd Regensburg, trvalá podpora ze strany rodičů -
to vše jsou základy jeho badmintonového umění. V sezóně 2000/01 se
dostal ve dvouhře na 10. místo průběžného žebříčku dospělých, což
je zatím jeho nejlepší umístění. Na začátku sezóny 2001/2002 přestoupil
do prvoligového celku USK Zentiva Plzeň.
S prvním zlatem na krku se vrátil z Mistrovství ČR mladšího žactva v r. 1995 a totéž zopakoval o dva roky později na M ČR staršího žactva. Se stejným spoluhráčem (Jakub Urban) dosáhl na medailové umístění i potřetí - v r. 1999 v kategorii mladšího dorostu (bronz), když rok předtím Jakuba stejně úspěšně zastoupil O.Chlad. Největší medailový zisk přinesla sezóna 1999/2000: Na M ČR U17 získal Honza zlato ve čtyřhře (s Kohoutkem-Č.Krumlov), stříbro v mixu (s Kocourkovou-Dobruška) a bronz ve dvouhře. Na M ČR U19 startoval ve čtyřhře opět s Jakubem Urbanem a byl z toho opět bronz. Honzík má za sebou také první mezinárodní zkušenosti - mezi nejvýznamnější patří start na ME družstev kategorie do 17 let (Polonia Cup) a pokud mu píle vydrží, čekají ho jistě mnohé další starty. Pro párové discipliny má patrně předpoklady...
V našem oddíle bylo a je spousta dalších těžko nahraditelných členů a držitelů medailí z Přeborů a Mistrovství ČR. Nebudeme je zde však všechny uvádět, a to především z těchto důvodů:
Žádné akce k zobrazení |
od 4.10.2010